Podno okomite stene skrio se izvor hladne vode, a iz velikog kamena dopire huk, meštanima se u davnim vremenima učinilo da to neko u dubini stene govori, pa odatle i naziv
Tamo gde nastaje Sibnička reka, u vekovima minulim, na brdu zvanom Grad, podno planine Straževice podignut je Sibnički grad. Po tom gradu je kasnije i selo u podnožju dobilo naziv Sibnica. Ili je bilo obrnuto.

Svejedno ko je kome kumovao, tek ovo je jedan od lepših predela lepe Srbije. A u posetu ovom kraju namernici odlaze ponajviše zbog izvora za koji meštani tvrde da pomaže. Da ta voda probleme rešava. Izvor su nazvali Govor voda.
Put ka Sibnici ide od Kragujevca, pa do Rekovca, a onda do tridesetak kilometara udaljene Sibnice. Kada se uđe u selo, asfalt vodi do poslednjih kuća u Gornjoj Sibnici. Tu se završava. Dalje ga Gradu ili izvoru treba pratiti tok Sibničke reke. Kod poslednjih kuća meštani posetiocima skreću pažnju. Opasnosti nema, jer nema krupne divljači, ali ako je toplo vreme treba paziti gde se staje. Dok put vodi pored potoka zmije belouške umeju da pređu drum, a gore u kamenjaru gospodare šarke i poskoci.
Na oko tri kilometra od sela nalazi se crkva Svetog Petra i Pavla. Na nevelikoj zaravni,na proplanku, okružena visokim hrastovima beli se bogomolja. Nije zaključana, sa strane su sveće i šibica, pa namernik može da upali voštanicu, a para ostavi prema želji.

Još malo uzbrdo, pa levo stazom i pravo do vrela. Tamo, podno okomite stene, kilometar daleko od crkve, izvire voda. Baš iz stene. Čuje se još dok joj se prilazi. Taj zvuk je mnoge podsetio na govor, pa odatle naziv.
Izvor kao i drugi, rekao bi svako ko dođe. Voda bistra i hlada. Jedino je taj klokot čudan. Izvor je na 710 metara nadmorske visine, vrh Grada je na 818.metru
A kome je bilo malo putovanje od Sibnice do izvora, pa bi još nešto da vidi, može dalje. Klizi sitan kamen pod nogama, ali treba uložiti trud da bi se videlo još nešto što Grad u nedrima krije. I da bi se uživalo u pogledu s njegovog vrha.. A to što krije su Sibnička pećina i Sibnička jama.

Dalje uzbrdo, sve do vrha. Do mesta gde je nekada postojao grad. Ko čuje legendu o ovom gradu, doznaće i otkud taj čudni zvuk u steni i naziv Govor voda. Prema legendi iz rekovačkog kraja, stanovništvo Sibničkog grada, koje je tokom srednjeg veka živelo na ovoj utvrdi, odjednom je obolelo od neke zarazne bolesti. Epidemija je za nekoliko dana prepolovila broj žitelja tako da više nije bilo mesta da se njihova tela sahrane. Da bi sprečile masovnu zarazu, vlasti su naredile da se umrli sahrane u jamu nedaleko od grada. Tako narod ovog kraja veruje da žubor koji se čuje iz stene dolazi od razgovora ljudi koji su sahranjeni u jami.
Osim legende niko drugi se nije potrudio da objasni ovu pojavu, ali čini se velike misterije nema. Najverovatnije je da voda prolazi kroz podzemne kanale u stenama odakle se i čuje čudnovat zvuk. Kako god bilo, neobično jeste. I vredi to doživeti.
Tekst i foto: Ognjan Radulović
