Афро фестивал 2026. отворен је у Музеју афричке уметности у Београду, потврђујући статус највеће и најстарије манифестације у Србији посвећене афричким културама. Током дводневног програма музејски простор и башта постали су место сусрета уметности, музике, дизајна и различитих видова традиционалног и савременог афричког стваралаштва.

Фестивал је окупио бројне посетиоце, уметнике, излагаче и представнике дипломатског кора, а Београђани су се упознали са музиком, плесом, гастрономијом, обичајима и културним наслеђем Алжира, Анголе, Гане, Египта, Демократске Републике Конго, Либије, Марока, Нигерије, Туниса, као и Габона и Јамајке.
Многи су ималио прилику да учествују у радионицама за децу и одрасле, присуствују предавањима, као и стручним вођењима кроз сталну поставку Музеја афричке уметности и изложбу „Реци: Арт – Отпад као ресурс“.



Међу садржајима који су изазвали највеће интересовање издвојио се Афрички базар, док је значајну пажњу привукла и изложба на отвореном „Импресије о Африци“, на којој су представљени најуспешнији радови учесника десетог, јубиларног ликовног конкурса Музеја афричке уметности. Посетиоци су могли да учествују и у радионици везивања афричких турбана, као и у креативним програмима инспирисаним рециклажом и традиционалним Кенте тканинама из Гане.

Велику посећеност забележили су и интерактивни садржаји. Програм „Музика наде“, радионица арапске калиграфије коју је организовао Арапски културни центар, као и сегмент „Живо наслеђе Африке“, пружили су публици прилику да се упозна са анголским плесовима, капуером и традиционалним плесом кугиџа из Краљевине Есватини. Најмлађи учесници фестивала дали су свој допринос осликавањем заједничког мурала инспирисаног танзанијским сликарским правцем Тингатинга.

Сви посетиоци су уживали у дегистацијама укусних ђаконија.
Текст и фото: Владана Страхињић
